IPB

Üdvözöllek a Fórumban!

Reply to this topicStart new topic
> Érme, Pénz, Papírpénz Tisztítása, segítséget kérnék pénzeim tisztításrára
tomboy50
hozzászólás 2011-05-12 15:44
Létrehozva: #1

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2010-10-22 23:34
Azonosító: 1 406 291

Sziasztok!

Érmék vegytisztítására és állagmegóvására itt találtok régi numizmaták által kipróbált recepteket:

http://gyujtemeny.vatera.hu/erme_penz_papi...1455286159.html

Üdvözlettel: Tomboy50
Go to the top of the page

+Quote Post
Rendo84
hozzászólás 2009-07-21 12:19
Létrehozva: #2

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2008-07-20 21:38
Azonosító: 172 333

Sziasztok!

Viszonylag kezdő érmegyűjtő vagyok és tanácsot kérnék tapasztaltabb társaimtól tisztogatás terén.
A tisztító és fényesítő szerekkel nagyjából tisztában vagyok, de nem tudom hogy melyik az a szer, amelyik alkalmazható egyszerre: réz, nikkel, acél, bronz, alumínium és ezek ötvözeteinél.
Valamint arra volnék még kíváncsi, hogy milyen eszköz vagy eszközökkel lehet a felületet tisztítani, ami legfeljebb csak igen csekély nyomokat hagy az érme felületén, de leginkább semmit! smile.gif Gondolok itt például fogkefe, stb...
Ezen kívül, mit-hol lehet beszerezni?

Előre is köszönöm a választ!

+Quote Post
nallaci63
hozzászólás 2009-03-04 13:03
Létrehozva: #3

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2009-02-05 11:48
Azonosító: 458 655

Sziasztok Mindenkinek! A megoldás az érmék ill. mindenféle ékszer tisztítására az ultrahangos módszer, esetleg utána a polírpaszta ha szükséges, szinte nyom nélkül tüntet el mindent. A polír egyébként mindennemű plexi felületre is használható (mobil, óra, stb). Sajnos nem olcsó mulatság, ám a házi "kivitelezés" megsértheti a felületeket és sokkal nehezebb használható állapotba hozni a tárgyakat, mint kísérletezés előtt. A citromsavat (és semmilyen savat) nem javaslom, mert marja a felületet, a nyakláncoknál szem-átfordulást okozhat, már ettől is csökken az értéke. A fogkrémet én is sokáig használtam, de abban nem voltak "mikroszemcsés" súrolók (Hófehérke, Gabi, gyerekfogkrémek). Az érmék, ékszerek és jelvények lágy fémből vannak, nem tesz nekik jót. Lehet, hogy egyszerűbb - és olcsóbb - egy ékszerésznek beadni.

+Quote Post
Daneel Olivaw
hozzászólás 2009-03-01 19:24
Létrehozva: #4

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2008-03-13 16:58
Azonosító: 126 372

Üdv. Roland!

Köszönöm a válaszod!

A PP érméken az ujjlenyomatot "smírolással" próbálták eltüntetni, ami bemattította a felületet. A mikroszálas kendő nekem is eszembe jutott, csak nem tudtam, hogy ami a kemény szemüveglencse felületén nem hagy nyomot, az szintén jó lehet az ezüst puha felületére is.

Még egyszer köszönöm!

Daneel Olivaw

+Quote Post
Daneel Olivaw
hozzászólás 2009-03-01 19:17
Létrehozva: #5

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

IDÉZET(rolandgajdos @ 2009-02-03 17:27) *
Üdv!
Az előző írásból ez nem derült ki, azt hittem, egy-két mikrokarcról van szó. De ha ilyen sok, természetesen többet von le az érme értékéből. A citromleves megoldást nem próbáltam. Nem hinném, hogy jó dolog, ha a citromsav dolgozik a felületen. A vizet mikroszálas, nem karcoló kendővel szépen el lehet távolítani.
Üdv: Roland

A hozzászólást -Daneel Olivaw- szerkesztette a következő időpontban: 2009-03-01 19:18

+Quote Post
rolandgajdos
hozzászólás 2009-02-03 18:27
Létrehozva: #6

Lelkes fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2007-09-13 20:46
Innen: Onnan
Azonosító: 24 900

IDÉZET(Daneel Olivaw @ 2009-01-27 20:12) *
Üdv Roland!
Köszönöm a választ!

A kérdéses érme 5.000Ft névértékű, a mikrokarcok gyakorlatilag mattították a tükör felületet. Tehát szerinted, ez legfeljebb néhány 100 Ft-ot jelent. A patinás érmékkel kapcsolatos külföldi érdeklődést én is ismerem, de ha évek alatt több helyen keletkezik ( nem összefüggően ) oxidációs pötty, ez az én szemem bántja. A fogkrémes, citromleves tisztítást én is ismerem, bár még nem próbáltam. Még egy utolsó kérdés, ha lehet. A meleg vizes lemosás nem hagy foltot a tükör felületén?
Üdvözlettel: Daneel Olivaw

Üdv!
Az előző írásból ez nem derült ki, azt hittem, egy-két mikrokarcról van szó. De ha ilyen sok, természetesen többet von le az érme értékéből. A citromleves megoldást nem próbáltam. Nem hinném, hogy jó dolog, ha a citromsav dolgozik a felületen. A vizet mikroszálas, nem karcoló kendővel szépen el lehet távolítani.

+Quote Post
Daneel Olivaw
hozzászólás 2009-01-27 21:12
Létrehozva: #7

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Üdv Roland!

Köszönöm a választ!

A kérdéses érme 5.000Ft névértékű, a mikrokarcok gyakorlatilag mattították a tükör felületet. Tehát szerinted, ez legfeljebb néhány 100 Ft-ot jelent. A patinás érmékkel kapcsolatos külföldi érdeklődést én is ismerem, de ha évek alatt több helyen keletkezik ( nem összefüggően ) oxidációs pötty, ez az én szemem bántja. A fogkrémes, citromleves tisztítást én is ismerem, bár még nem próbáltam. Még egy utolsó kérdés, ha lehet. A meleg vizes lemosás nem hagy foltot a tükör felületén?

Üdvözlettel: Daneel Olivaw

+Quote Post
rolandgajdos
hozzászólás 2009-01-25 01:37
Létrehozva: #8

Lelkes fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2007-09-13 20:46
Innen: Onnan
Azonosító: 24 900

IDÉZET(Daneel Olivaw @ 2009-01-23 14:49) *
Üdv!

Két kérdésem lenne.
1. Nemrég egy mai magyar PP érmét úgy kaptam meg hogy valaki, valószínűleg ronggyal, vagy papírzsepivel próbálta letörölni az új lenyomatát, ettől a tükör felületen mikro-karcok keletkeztek. Kérdés, mennyit veszít ekkor az érme az értékéből?
2. Ha egy kapszulában tartott érmén egy idő után, kis folt (oxidáció) keletkezik, rontja az értékét? És el lehet távolítani később?

Előre is köszönöm a választ.

Üdv!
1, Ehhez tudni kéne, milyen érméről van szó. Pár ezer Ft értékűnél pár száz forint az értékszökkenés, de nagy értékű (pl. Piefort utánveretek) érméknél az értékcsökkenés is több. Lényeges persze a karcolások durvasága is.
2, Ezüstérmékre vonatkoztatva: az oxidáció v. patinásodás természetes folyamat. Nem rontja az értékét, sőt, a szép patina emelheti is. (Állítólag a külföldi gyűjtők meg vannak őrülve a szép patinás ezüstérmékért, hazánkban a tiszta, csillogó ezüstöt szeretik jobban.) Ezüsttisztító szerekkel lejön, én magam ezeket nem szeretem, mert mattítják (oldják) a felületet. Szemcsementes fogkrémmel bekenni, ujjal finoman dörzsölni (szépen jön le vele a fekete trutyi), majd meleg vízzel lemosni. Makacs oxidnál megismételni, aztán a csillogó érmében gyönyörködni. :-) Ezt alkalmazom én is.

+Quote Post
Daneel Olivaw
hozzászólás 2009-01-23 15:49
Létrehozva: #9

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Üdv!

Két kérdésem lenne.
1. Nemrég egy mai magyar PP érmét úgy kaptam meg hogy valaki, valószínűleg ronggyal, vagy papírzsepivel próbálta letörölni az új lenyomatát, ettől a tükör felületen mikro-karcok keletkeztek. Kérdés, mennyit veszít ekkor az érme az értékéből?
2. Ha egy kapszulában tartott érmén egy idő után, kis folt (oxidáció) keletkezik, rontja az értékét? És el lehet távolítani később?

Előre is köszönöm a választ.

+Quote Post
Grobar
hozzászólás 2008-09-29 12:24
Létrehozva: #10

Csak olvasó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2007-05-24 18:58
Innen: Juzni Front
Azonosító: 11 399

IDÉZET(azorijani @ 2008-09-28 22:51) *
Milyen érmékről van szó??
Amennyiben ókori, akkor nem biztos, hogy jó ötlet az ezüst tisztittó, mert ha kis részben is, de savas kémhatású mind.
Újkori, vagy modern érméknél kiválló, azokban nem tesz kárt, de középkorit, vagy ókorit nem tennék bele.

Nem olyan komoly érmék. Külföldi forgalmi pénzek.

--------------------
Csak akkor tehetsz meg mindent, hogyha már semmid sincs. (Tyler Durden)

SÜN, SÜN!!!!
"Sünben emelték ki a tüntetőt."

+Quote Post
azorijani
hozzászólás 2008-09-28 22:51
Létrehozva: #11

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2007-04-29 09:38
Azonosító: 7 538

IDÉZET(Grobar @ 2008-09-12 21:17) *
Köszönöm szépen. Ilyen néven keressem??

Milyen érmékről van szó??
Amennyiben ókori, akkor nem biztos, hogy jó ötlet az ezüst tisztittó, mert ha kis részben is, de savas kémhatású mind.
Újkori, vagy modern érméknél kiválló, azokban nem tesz kárt, de középkorit, vagy ókorit nem tennék bele.

+Quote Post
Grobar
hozzászólás 2008-09-12 21:17
Létrehozva: #12

Csak olvasó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

IDÉZET(vaterawebshop @ 2008-09-12 11:56) *
Vegyiáru boltban, vagy makett boltban.

De hipermarketekben is meg lehet próbálni beszerezni.

Köszönöm szépen. Ilyen néven keressem??

--------------------

SÜN, SÜN!!!!

+Quote Post
vaterawebshop
hozzászólás 2008-09-12 11:56
Létrehozva: #13

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2008-09-05 16:13
Azonosító: 185 282

Vegyiáru boltban, vagy makett boltban.

De hipermarketekben is meg lehet próbálni beszerezni.

+Quote Post
Grobar
hozzászólás 2008-09-06 18:58
Létrehozva: #14

Csak olvasó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

IDÉZET(vaterawebshop @ 2008-09-05 16:22) *
A másik a "silver-dip"

Szia! Hol lehet venni??

--------------------

SÜN, SÜN!!!!

+Quote Post
vaterawebshop
hozzászólás 2008-09-05 16:22
Létrehozva: #15

Új fórumozó

Csoport:
Teljes jogú felhasználó

Regisztrált: 2008-09-05 16:13
Azonosító: 185 282

IDÉZET(woodii @ 2008-08-17 14:21) *
Gondolom sokaknak gondot okoz érméik tisztántartása ehhez kérnék segítséget.
Szeretném fényessé tenni érméimet ehhez kellene egy tisztítószer ami a koszt az érmékről leszedi.

Kétféle anyaggal tartom tisztán az érméimet. Mind a kettő ún. ezüst-vix. Az egyik a hagyományos Sidol-hoz hasonló anyag, háztartási boltban is kapható. A másik a "silver-dip" amibe elegendő belemeríteni az érmét vagy az ezüst ékszert és utána le kell mosni vízzel. Ez utóbbi gyönyörű fényessé teszi és azt a fajta antik "sárgás-fehér" csillogást is visszaadja, amitől külön impozánsnak néz ki az adott tárgy.

Mostanában fedeztem fel egy jópofa anyagot, ezüst kolloidnak hívják és elsősorban egészségvédő, vitaminboltokban lehet kapni. Ez egy oxidációt gátló folyadék, pl. élelmiszerek természetes tartósítására szolgál.

Ha evvel a folyadékkal fújod be a gyűjteményt, a szokásosnál jóval tovább marad makulátlanul csillogó.

Eddig mivel próbálkoztál?

+Quote Post
woodii
hozzászólás 2008-08-17 14:21
Létrehozva: #16

Új fórumozó

Csoport:
Ellenőrzött vásárló

Regisztrált: 2008-08-17 14:17
Azonosító: 180 190

Gondolom sokaknak gondot okoz érméik tisztántartása ehhez kérnék segítséget.
Szeretném fényessé tenni érméimet ehhez kellene egy tisztítószer ami a koszt az érmékről leszedi.

A hozzászólást -woodii- szerkesztette a következő időpontban: 2008-08-17 14:26

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 felhasználó olvassa jelenleg ezt a témát (1 vendég és 0 anonim felhasználó)
0 felhasználó:

Szöveges verzió A pontos idő: 2014-09-23 00:19