Kishaszonjárművek
Gyorsuló világunk szinte minden területen megköveteli a mobilitást. Alig van olyan vállalkozási forma, amely ne igényelné az
anyagmozgatáshoz, a személy- vagy áruszállításhoz valamilyen teherbíró, rugalmas tárolási megoldásokat kínáló gépjármű támogatását.
Mi számít kishaszonjárműnek?
A
haszongépjárművek közé (8704-es vámtarifaszám) azok a járművek tartoznak, amelyek kifejezetten áruszállítási céllal készültek. A szállítható személyek száma maximum 3 fő, illetve a személyszállításra alkalmas fülkét gyárilag elválasztották a raktértől. A kishaszonjárműveknél az össztömeg alsó határa 2500 kg, ez alatt minden gépjármű személyautónak minősül, míg a 3500 kg-os súlyhatár felett már teherautókról beszélhetünk.
Felhívjuk vásárlóink figyelmét, hogy a kategóriába felkerülő hirdetéseket nem vizsgáljuk abból a szempontból, hogy megfelelnek-e a Kereskedelmi Vámtarifa, a KRESZ vagy a NAV előírásainak! Ennek megfelelően az itt listázott gépjárművek nem biztos, hogy a felsoroltak szerint is annak minősülnek (pl. ha több személy szállítására alkalmasak mint három), így a különféle adókedvezmények vagy KRESZ-engedmények nem biztos, hogy érvényesek rájuk. Kérjük, hogy minden esetben vásárlás előtt tájékozódj!
Olcsóbban jöhetünk ki vele
Egy vállalkozás működésének megszervezésekor érdemes átgondolni, hogy az áru- illetve csomagszállítási feladatok milyen kiadásokat igényelnek, hiszen egy kishaszonjármű beszerzésével akár milliókat spórolhatunk éves szinten, mivel a kishaszonjárművek birtoklása és üzemeltetése sok esetben különféle engedményekkel, illetve támogatásokkal jár.
Milyen típusai vannak a kishaszonjárműveknek?
A legegyszerűbb csoportosítási mód a zárt karosszériás kivitelű, illetve a platós furgonok megkülönböztetése, de az alváz hossza, a felépítmény nagysága, a raktér ajtajának nyitási módja, a raktér méretei és nem utolsó sorban a teherbírás mind nagyon fontos paraméter a megfelelő típus kiválasztása szempontjából.
Milyen feladatokra alkalmazhatunk egy kishaszonjárművet?
Raklapos szállítás esetén nem elhanyagolható, hogy a raktér milyen szabvány raklap befogadására alkalmas. Ha hőmérsékletre érzékeny rakományt szállítunk, nem feledkezhetünk meg a hűtés és fűtés lehetőségeiről, de fontos szempont a rögzítési lehetőségek felülvizsgálata. Különleges anyagok szállítása során nagy hangsúlyt kapnak a raktér anyagai is. A sofőr és az anyacég kommunikációját segítheti elő a sofőrfülke felszereltsége
telefon- illetve tablet-tartóval, a bluetooth kihangosítás lehetősége, vagy a beépített érintőképernyő vagy mobiliroda kialakítása is.
Mire figyeljünk még?
Természetesen a vásárlásnál a kishaszonjárművek piacán is fontos szempont lehet bármilyen olyan jellemző, amelyet
személygépkocsi kiválasztásánál is figyelembe vennénk. A gépjármű kora és a futott kilométerek száma, a forgalmi érvényességének ideje, a szervizelések mind nagyon fontosak. Ismerve a jellemző szállítási útvonalakat és terepviszonyokat, érdemes céltudatosan ellenőrizni az alváz és a felépítmény magasságát, a futómű illetve a gumik jellemzőit, az esetlegesen igényelt négykerék-meghajtást is, hogy váratlan költségektől vagy kellemetlenségektől kímélhessük meg magunkat.